2014 General Election Candidates

Secretary of State

Connie Lawson Republican-(Incumbent)
Elizabeth "Beth" White-Democratic
Karl Tatgenhorst-Libertarian

Auditor of State

Suzanne Crouch-Republican(Incumbent)
Michael A Claytor-Democratic
John A Schick-Libertarian

Treasurer of State

Kelly T Mitchell-Republican
Michael J Boling-Democratic
Michael L Jasper-Libertarian

U. S. Representative District 8

Larry D. Bucshon-Republican (Incumbent)
Tom Spangler-Democratic
Andrew W Horning-Libertarian

State Senator

Mark Messmer-Republican
Larry Vollmer-Democratic

State Representative District 74

Lloyd Arnold-Republican(Incumbent)
Christopher J Coyle-Democratic

State Representative District 75

Ron Bacon-Republican (Incumbent)
Steve Spinks-Democratic

Judge of the Circuit Court

Jon A. Dartt-Demmocratic(Incumbemt)

Prosecuting Attorney

Kelly (Dunsworth) Corne-Republican
(Incumbent)
Dan Wilkinson-Democratic

County Auditor

Autumn Goodman Winkler-Republican
Sheila Boyd Rininger-Democratic

County Sheriff

James E. "Jim" McDurmon-Republican
Kellene "Kelli" Reinke-Democratic

County Coroner

Robert Fuller-Republican (Incumbent)
Darren S. Ewing-Democratic
Dan (Enos) Reinke-Independent

County Assessor

Sara J. Arnold-Democratic(Incumbent)
No Republican Candidate

County Commissioner District 1

Jim Seiler-Republican (Incumbent)
Mike Goffinet-Democratic

County Council Member District 1

Steven J. Winsett-Democratic(Incumbent)
Michael R Roos-Republican

County Council Member District 2

Blake Bunner-Republican(Incumbent)
Cathy Boyd-Democratic

County Council Member District 3

Matthew S. Knepper-Republican(Incumbent)
Todd B. Ruxer-Democratic

County Council Member District 4

Jack N. Kroeger-Republican(Incumbent)
No Democratic Candidate

Township Trustee-Carter Twp.

Keith G. Kleiser-Democratic-(Incumbent)
No Republican Candidate

Township Trustee-Clay Twp.

Debra D. Kroeger-republican(Incumbent)
No Democratic Candidate

Township Trustee-Grass Twp.

Karen S. McCormick-Democratic(Incumbent)
Cathy E. Sheridan-Republican

Township Trustee-Hammond Twp.

Jane L. Lynam-Republican
No Democratic Candidate

Township Trustee-Harrison Twp.

Beth A. Hoffman-Democratic(Incumbent)
No Republican Candidate

Township Trustee-Huff Twp.

Randy K. Ferguson-Republican
No Democratic Candidate

Township Trustee-Jackson Twp.

Sandra Kay Bender-Democratic(Incumbent)
No Republican Candidate

Township Trustee-Luce Twp.

Sarah Cron Frederick-Republican(Incumbent)
James "Pete" Rapp-Democratic

Township Trustee-Ohio Twp.

Brian Burns-Republican(Incumbent)
No Democratic Candidate

Township Board-Carter Twp.

Frederick A. Weber-Democratic(Incumbent)
Peggy L. Lovell-Democratic(Incumbent)
Edwin J Balbach-Democratic (Incumbent)
No Republican Candidates

Township Board-Clay Twp.

Gary W. Schroeder-Republican(Incumbent)
Cindy Winchell-Republican(Incumbent)

No Democratic Candidates

Township Board-Grass Twp.

Gary D McDaniel-Republican
Raymond Lynam-Republican
Philip W. Meyer-Republican


No Democratic Candidates

Township Board-Hammond Twp.

George A. Lynam-Republican(Incumbent)
Norman Lloyd Hughes-Republican(Incumbent)
Sandra K. Snyder-Republican(Incumbent)

No Democratic Candidates

Township Board-Harrison Twp.

Alan R. Waninger-Democratic(Incumbent)
Brenda S. Kress-Democratic(Incumbent)
Eugene F. Peters-Democratic-(Incumbent)
Charles D (Chuck) Hancock-Libertarian

No Republican Candidates

Township Board-Huff Twp.

David G. Lautner-Republican
M. Iris Wittman-Republican
Philip R Leibering-Republican

Doris J Krutz-Democratic

Township Board-Luce Twp.

Mary A. Yoder-Republican(Incumbent)
Ramona F. Beatty-Republican
Twila A. Kempf-Republican(Incumbent)

Larry W. Blair-Democratic(Incumbent)
Bonnie J. Young-Democratic

Township Board-Jackson Twp.

James H. Anderson-Democratic(Incumbent)

No Republican Candidates

Township Board-Ohio Twp.

Kyle Wilkerson-Republican(Incumbent)
Robert Lindsey-Republican(Incumbent)
Lee Frobeter-Republican(Incumbent)

No Democratic Candidates

North Spencer School Board

Carter-Harrison Townships
(1 seat)
Anna "Annie" Oxley-(Incumbent)

North Spencer School Board

Clay-Huff-Hammond Townships
(2 seats)
Elaine Daubenspeck-(Incumbent)
Brain Gehlhausen
Tammy Deom Litherland

North Spencer School Board

Grass-Jackson Townships
(1 seat)
David L Waninger-(Incumbent)

South Spencer School Board

Hammond Township
(1 seat)
Stephen "Scott" Richard
George A Schwoeppe II-(Incumbent)

South Spencer School Board

Luce Township
(1 seat)
Steve Haaff
David A Hemmer-(Incumbent)

South Spencer School Board

Ohio Township
(1 seat)
Matthew Bunner
Russell Huff
Dirk A Lehr