Elected & Appointed Officials

CIRCUIT COURT JUDGE

JON A. DARTT
PO BOX 152
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-6025

PROSECUTING ATTORNEY

DAN WILKINSON
PO BOX 255
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-6038

SPENCER COUNTY COMMISSIONERS

District 1 (Ohio and Luce Townships)

JIM SEILER
2467 N ORCHARD RD
ROCKPORT, IN. 47635
812 686-3102

District 2 (Carter, Clay, Grass & Jackson Townships)

THOMAS A. (AL) LOGSDON
PO BOX 733
SANTA CLAUS, IN. 47579
812 543-2898

District 3 (Hammond, Huff and Harrison Townships)

THOMAS (TOM) BROWN
6378 E CR 700 N
GRANDVIEW, IN. 47615
812 362-8302

SPENCER COUNTY COMMON COUNCIL

District 1 (Grass, Jackson, Luce Townships & Clay 1)

STEVE WINSETT
8984 N. OLD STATE ROAD
CHRISNEY, IN. 47611
812 362-7335

District 2 (Ohio Township)

BLAKE BUNNER
4674 N. SILVERDALE ROAD
ROCKPORT, IN. 47635
812 362-8279

District 3 ( CarterTownship & Clay 2 & 3)

JACK KROEGER
PO BOX 668
SANTA CLAUS, IN 47579
812 544-2762

District 4 (Hammond, Harrison & Huff Townships)

TODD RUXER
20690 N DILGER RD
SAINT MEINRAD, IN 47577

At Large

MATTHEW KNEPPER
19862 N DILGER RD
SAINT MEINRAD, IN. 47577
812 549-5463

At Large

AARON BENTON
2322 W COUNTY ROAD 25 N
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-9629

At Large

DAVID GOGEL
19582 N CR 800 E
FERDINAND, IN. 47532
812 937-4920

COUNTY SURVEYOR

DAVID "RED" FAULKENBERG
200 MAIN ST.
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-6016

COUNTY AUDITOR

AUTUMN WINKLER
200 MAIN ST. RM 6
ROCKPORT, IN 47635
812 649-6000

COUNTY CLERK

SARA J. ARNOLD
PO BOX 12
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-6027

COUNTY TREASURER

SUSAN HARRIS
200 MAIN ST RM 7
ROCKPORT, IN 47635
812 649-6007

COUNTY RECORDER

VICKI BRAUNS
200 MAIN ST. RM 9
ROCKPORT, IN 47635
812 649-6013

COUNTY ASSESSOR

JANE MCGINNIS
200 MAIN ST.
ROCKPORT, IN 47635
812 649-6012

COUNTY SHERIFF

JIM MCDURMON
120 N 2ND ST.
ROCKPORT, IN 47635
812 649-6037

COUNTY CORONER

ROBERT FULLER
PO BOX 332
SANTA CLAUS, IN. 47579
812 393-0057

VETERAN'S SERVICE OFFICER


200 MAIN ST.
ROCKPORT, IN 47635
812 649-6031

CITY OF ROCKPORT-MAYOR

GAY ANN HARNEY
426 MAIN ST.
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-2242

CITY OF ROCKPORT-CLERK/TREASURER

SUSAN ROBERTS
426 MAIN ST.
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-2242

CITY OF ROCKPORT-COUNCIL

WARD 1
JOE CARPENTER
426 MAIN ST.
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-2242

CITY OF ROCKPORT-COUNCIL

WARD 2
FERMAN YEARBY
426 MAIN ST.
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-2242

CITY OF ROCKPORT-COUNCIL

WARD 3
DONNA G. LASHLEY
426 MAIN ST.
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-2242

CITY OF ROCKPORT-COUNCIL

WARD 4
CONNIE HARGIS
426 MAIN ST.
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-2242

CITY OF ROCKPORT-COUNCIL

AT-LARGE
ROXIE DECKER
426 MAIN ST.
ROCKPORT, IN. 47635
812 649-2242

TOWN OF GENTRYVILLE

CLERK-TREASURER-
MARCIA BURDIN

TOWN BOARD-
ADRIAN "JOHN" BLAKEY
GLENN MIKE ELLIS
TINA KENDALL

TOWN OF CHRISNEY

CLERK-TREASURER
KIM LITKENHUS

TOWN COUNCIL
MASON SEAY
KAREN WANINGER
NEAL DOUGAN

TOWN OF GRANDVIEW

CLERK-TREASURER-
DONNA BURROWS

TOWN BOARD-
GARY GRIEPENSTROH
MATT CONEN
TONYA O'NAN
JENNIE WEATHERHOLT
GEORGE A. SCHWOEPPE II

TOWN OF RICHLAND

CLERK-TREASURER-
MELVADENE BELOW

TOWN BOARD-
ANNE M. DECKER
TERRY SARVER
DAN J. KINCAID
THERESA ELLEN SARVER
NATHA D. JONES

TOWN OF SANTA CLAUS

CLERK-TREASURER
KELLY GREULICH

TOWN BOARD-
KEVIN K. BURKE
JOHN BOWEN
SETH FENDEL
SHERRILL CLARK
MICHAEL L. JOHANNES

TOWN OF DALE

CLERK-TREASUER-
CYNTHIA MORRISON

TOWN BOARD-
RAY STRIEGEL
DON WERTMAN
DELOSS PAINTER
RICK HILE
KENNETH BEASLEY JR.

SOUTH SPENCER SCHOOL BOARD

DEREK ALLEN-OHIO TOWNSHIP
MATT BUNNER-OHIO TOWNSHIP
BARBARA TULEY-LUCE TOWNSHIP
STEVE HAAFF-LUCE TOWNSHIP
STEVEN SCOTT RICHARD-HAMMOND TOWNSHIP

NORTH SPENCER SCHOOL BOARD

ANNIE OXLEY-CARTER-HARRISON TOWNSHIPS
LORI GOGEL-CARTER-HARRISON TOWNSHIPS
CLINT COLEMAN-CARTER-HARRISON TOWNSHIPS
ELAINE DAUBENSPECK-CLAY-HUFF-HAMMOND TWPS.
BRIAN GEHLHAUSEN-CLAY-HUFF-HAMMOND TWPS.
DAVID WANINGER-GRASS-JACKSON TWPS.
DON DETZER-GRASS-JACKSON TWPS.

SPENCER COUNTY TRUSTEES

Carter Township
Keith Kleiser
937-2548

Clay Township
Debra Kroeger
544-2762

Grass Township
Legeanne Thomas
483-5867

Hammond Township
Jane Lynam
362-8098

Harrison Township
Beth Hoffman
544-2751

Huff Township
Leonard Wittman
529-8250

Jackson Township
Sandra K. Bender
362-7781

Luce Township
Sarah Frederick
359-4910

Ohio Township
Brian Burns
649-2735

TOWNSHIP ADVISORY BOARDS

CARTER TOWNSHIP-
EDWIN BALBACH
PEGGY LOVELL
FREDERICK A. WEBER

CLAY TOWNSHIP-
MICHAEL ROOS
CINDY WINCHELL
GARY SCHROEDER

GRASS TOWNSHIP-
RAYMOND LYNAM
GARY MCDANIEL
PHILIP W. MEYER

HAMMOND TOWNSHIP-
NORMAN (LLOYD) HUGHES
GEORGE LYNAM
SANDRA SNYDER

HARRISON TOWNSHIP-
BRENDA KRESS
EUGENE PETERS
ALAN WANINGER

HUFF TOWNSHIP-
DAVID LAUTNER
ANDREA M VANCE
BRENDA POLSTER

JACKSON TOWNSHIP-
MARY SPELLMEYER
JAMES ANDERSON
JENNIFER ROEDEL

LUCE TOWNSHIP-
RAMONA BEATTY
TWILA KEMPF
BONNIE YOUNG

OHIO TOWNSHIP-
ROBERT LINDSEY
LEE FROBETER
KYLE WILKERSON

REDEVELOPMENT COMMISSION

ERIC VOGEL
BRIAN GREULICH
SCOTT SINGLETON
DEANN SIEGEL
PAUL BROCKMAN

SPENCER COUNTY LIBRARY BOARD

BURKE SIBREL
CINDY SHELTON
PAT ARTBERRY
RANELLA MASON
DAVE TAYLOR
SUSAN ARNOLD
BOBBI WOOD

LINCOLN HERITAGE LIBRARY BOARD

MARSHA HICKS
JOY ZOOK
KENNETH SCHAAF
DIANE LITKENHUS
PAUL F JAHN
PAM THOMPSON
DEBBY FISCHER

ALCOHOLIC BEVERAGE COMMISSION

JC DAVIS
ANTHONY BENDER
THOMAS FLEISCHMANN

SPENCER COUNTY TOURISM

DANIELLE DOWLAND
JULIE LASWELL
ERIC SNOW
DAVE LOVELL
MARY JEANNE SCHUMACHER
KENDALL THOMPSON
SHARON RAVEN